Komiksy dla przedszkolaków cz.1

Nasza ulubiona forma książki w ostatnim czasie to właśnie komiks. Najczęściej na początku chłopcy przeglądają obrazki w komiksie domyślając się fabuły, Ignacy podejmuje próby samodzielnego przeczytania tytułu lub krótkich zdań. Potem proszą mnie, żebyśmy przeczytali go razem, a później znów sami przeglądają strony. Dzięki temu czuję, że jesteśmy w stanie dużo wyciągnąć z jednej książki.

Oto komiksy, które Wam polecamy:

1. Ryjówka Przeznaczenia

Autor: Tomasz Samojlik
 
To zdecydowany hit tego zestawienia. Jeśli chcecie wybrać jeden komiks, to musi być to właśnie ten!
 
Jest to bardzo przyjemna opowieść dla dzieci w stylu fantasy połączona z komiksem edukacyjnym. Historia jest łatwa w odbiorze, a przy tym wpleciono do niej ciekawostki naukowe, wszak książka wydana została przez Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk Białowieża. Komiks ma bardzo przyjemną kreskę, a cała historia jest niezwykle zabawna, a przy tym urzekająca.
Książka trafiła w nasze ręce przypadkowo – jako jeden z nielicznych komiksów była w twardej oprawie, a po jej przeczytaniu chcieliśmy więcej historii Dobrzyka.

2.Norka Zagłady oraz Powrót Rzęsorka

Autor: Tomasz Samojlik
 
Czyli kolejne tomy z przygodami Dobrzyka. Jeśli przeczytaliście „Ryjówkę przeznaczenia” to nie muszę pisać nic więcej. Znów mamy znakomite połączenie dobrego humoru, ciekawych przygód oraz ciekawostek przyrodniczych, a wszystko w gronie naszych ulubionych bohaterów.

3. To nie jest las dla starych wilków

 Autor: Tomasz Samojlik
 
Dobrze, to już ostatnia pozycja tego autora o której tu wspomnę. Tym razem to zbiór 18 krótkich opowiadań komiksowych z życia lasu i jego mieszkańców. Ale takich opowiadań, które zostają z nami długo po przeczytaniu, chłopcy uwielbiają cytować fragmenty z tej książki (np. tekst pisklaków i jajka w gnieździe, który zobaczycie poniżej).
 
Tym razem poznajemy zupełnie nowych bohaterów, choć możemy dopatrzeć się również znanych nam z wcześniejszych opowieści twarzy. Zabawne i intrygujące przygody pełne są naukowych ciekawostek, zarówno biologicznych, jak i matematycznych. Zapewniam, że nie ma górnej granicy wieku dla czytającego, ja czytając bawiłam się równie dobrze jak chłopcy.
 

4. Detektyw Miś Zbyś na tropie

Autor: Maciej Jasiński, Piotr Nowacki
 
Kolejna seria komiksów wydana w twardej oprawie. Dwójka głównych bohaterów, detektyw Miś Zbyś i jego asystent Borsuk Mruk, rozwiązują zagadki detektywistyczne. W książce znajdziecie kolorowe plansze na których trzeba wypatrzeć podejrzanych, czy odnaleźć zagubione przedmioty. Historie są bardzo zabawne i oczywiście pełne zagadek!
W tym roku wydano szósty tom przygód, więc z dwójką przyjaciół można odwiedzić kopalnię, dżunglę, a nawet kosmos!

5. Smerfy

Autor: Peyo
 
Nigdy nie byłam fanką Smerfów. Przyznaję się, że mam specyficzny charakter, ale jedyne co pamiętam, to że Smerfy wyśmiewały biednego Ważniaka, a Papa Smerf strasznie się rządził i rozkazywał innym, no i ta Smerfetka, jako jedyna dziewczyna w wiosce. Skąd się one w ogóle wzięły? Z jajek się wykluły, czy co?
 
Czytając Smerfy jako osoba dorosła nie zmieniam zdania, ale co poradzę na to, że chłopcy wprost uwielbiają przygody Smerfów? W naszej bibliotece jest ogrom komiksów o Smerfach, więc sądzę, że dzieci po prostu lubią Smerfy. Historie według mnie nie należą ani do szczególnie zabawnych, ani nie uczą niczego konkretnego, ale takim kultowym Smerfom się to wybacza. Ot, zwykłe naciągane historie z mocno zarysowanymi charakterami. Moje dzieci uważają jednak, że komiksy są mega smerfastyczne!

 

Jeśli spodobały się Wam nasze komiksowe propozycje, to zapraszam Was do śledzenia serii wpisów Komiksy dla przedszkolaków. Wciąż odkrywamy nowe historie, którymi chętnie się z Wami podzielimy!