Oświadczenie do świadczenia, czyli Becikowe 2014

Co trzeba zrobić, żeby w 2014 roku dostać becikowe? Czy urzędnicy są pomocni?
Czyli nasze przeboje z becikowym…


Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od stycznia 2013 roku becikowe należy się rodzinom, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1922zł netto. Jeśli staramy się o becikowe w roku 2014 potrzeba zaświadczeń z roku 2012 z uwzględnieniem bieżącej sytuacji finansowej.

Wyliczyłam dochód u siebie – kwalifikuję się, więc postanowiłam ubiegać się o becikowe. Pomyślałam 'Świetnie, wypełniał wniosek i czekam na przelew'. Proste? No, nie do końca… przede mną cała sterta papierów, które musiałam wypełnić, zaświadczeń, świadczeń, załączników. No i o zgrozo, telefonów do urzędu.

Szczegółowych informacji powinniśmy szukać na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ja starałam się o becikowe w Gdańsku, więc korzystałam ze strony MOPR w Gdańsku. Lista wymaganych dokumentów jest naprawdę długa i ciężko przebić się przez nią za pierwszym razem.

Niezbędne dokumenty:
– wniosek (dostępny na stronie MOPR)
– ksero dowodu obu rodziców (plus oryginał do wglądu podczas składania dokumentów)
– ksero odpisu aktu urodzenia z numerem pesel
– zaświadczenie od ginekologa o opiece od 10 tygodnia ciąży
– oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2012 obu rodziców (dostępne na stronie MOPR) – wartość należy przepisać z PITów za rok 2012
– oświadczenie o dochodzie podlegającemu opodatkowaniu (dostępne na stronie MOPR) – wartość należy przepisać z PITów za rok 2012
–  oświadczenie o dochodzie niepodlegającemu opodatkowaniu (dostępne na stronie MOPR) – jeśli nie było, trzeba wpisać zera
– oświadczenie o rachunku bankowym
– oświadczenie do świadczenia (ekhm…) z dodatkowymi informacjami (dostępne na stronie MOPR)

Jeśli nastąpiła zmiana zatrudnienia, należy dołączyć ksero świadectwa pracy oraz zaświadczenie od bieżącego pracodawcy o wysokości dochodu.

Oczywiście osoby, które mają gospodarstwa rolna muszą złożyć dodatkowe dokumenty dostępne na stronie MOPR.

Ponieważ mój mąż zmienił zatrudnienie od 2012 roku, mieliśmy prawie 20 załączników do wniosku… dla mnie to jakaś paranoja 🙂 Dodatkowo w oświadczeniu do świadczenia punkt III brzmi niezwykle tajemniczo: „Ponadto zapoznana/ny z treścią art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych oświadczam, iż…”.
Długo zajęło mi wymyślanie co mogę tu oświadczyć, aż postanowiłam zadzwonić do urzędu. W sumie od czego są te wszystkie numery telefonów. Od dość poirytowanej pani urzędniczki usłyszałam, że wypełnianie ze mną wniosku przez telefon to nie jest jej praca i jeśli mam problem, to powinnam przyjść osobiście. To nic, że mam noworodka w domu. Co ciekawe, w tym samym urzędzie była moja koleżanka, która osobiście poszła poprosić o pomoc we wniosku. Tym razem wersja urzędniczki była inna – niech nie blokuje czekających osób, tylko wyjaśni czego nie wie telefonicznie. Pogubić się już w tym wszystkim można…

Dla zainteresowanych, ja w tym punkcie opisałam bieżącą sytuację, że jestem na urlopie macierzyńskim, a mój mąż pracuje tu i tam, a w 2012 roku pracował gdzie indziej. No i udało się, przyznano nam becikowe. Hura chciałoby się rzec. Hura, że mam już to za sobą. Chociaż uważam, że jeśli już istnieje taka zapomoga, to powinna być wypłacana wszystkim jak leci. Chyba wyszłoby taniej dla państwa, niż opłacenie wszystkich urzędników przeglądających stertę papierów, które należy składać.

A tymczasem w Finlandii sprawa wygląda znacznie prościej – każda przyszła mama, niezależnie od wysokości dochodu, po 154 dniach ciąży dostaje pudełko 'maternity box'. W pudełku jest większość niezbędnych rzeczy dla noworodka: ubranka (dobrane do panującej pory roku), śpiworki, kombinezony, zabawka, książeczka, małe kosmetyki, pielucha i ręcznik. Wszystko w neutralnych kolorach, bardzo dobrej jakości, produkowane w Finlandii oczywiście. Dodatkowo na dnie tego pudła znajduje się materac, dzięki czemu pudełko może służyć jako miejsce do spania dla noworodka.
Da się zrobić to dobrze? Da się!