Biblioteczka: Przesuń – baw sie – pociągnij, czyli ruchome książki Jo Lodge

Jo Lodge to brytyjska ilustratorka, mama dwóch synów, która stworzyła serię książeczek o panu Krokodylu (po polsku Pan Kłap, a po angielsku Mr Croc). Dzieciaki pokochały Pana Kłapa, gdyż książeczki pełne są ruchomych elementów, za które można ciągnąć, czy rozkładanych obrazków. Po sukcesie książek o krokodylu wydawnictwo Olesiejuk wydało cztery kolejne tytuły: 'Plask! Mała krówka', 'Ojej! Mały kurczak', 'Tup, tup! Mały dinozaur' oraz 'Bęc! Mała sówka'.

http://www.lisiamama.pl/2015/10/biblioteczka-przesun-baw-sie-pociagnij.html


Rozkładane książeczki kręcą dużych i małych.

My uwielbiamy książeczki, które pozwalają się nam wspólnie bawić, np. w otwieranie okienek przy 'Kochane ZOO' (recenzja), czy uciekanie przed wielkim misiem z serii 'Zwierzaki z ZOO' (recenzja). Tym razem mamy dla Was książki w których na prawdę wiele się dzieje.

’Ready to Rock, Mr Croc?'

Pierwszą książkę Jo Lodge ’Ready to Rock, Mr Croc?' wyszperałam w pobliskim lumpeksie, kosztowała kilka złotych i zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia. Opowiada o krokodylu, który gra na różnych instrumentach, by na koniec dać czadu na perkusji!

Książka pełna jest soczystych ilustracji, które jednym pociągnięciem ręki wprawiamy w ruch. I tak krokodyl gra na trąbce, ćwiczy grę na skrzypcach czy bawi się marakasami. Nie ma tu wiele tekstu, ale ten po angielsku brzmi bardzo dźwięcznie i przyjemnie.

Polskie tłumaczenie niestety zbytnio mnie nie przekonuje, Mr Croc brzmi o niebo lepiej niż Pan Kłap. Niestety ciężka jest praca tłumacza, szczególnie tego, który zajmuje się pozycjami dla dzieci. Sama nie mam lepszego pomysłu, ale czuję, że można było to lepiej rozegrać.

’Plask! Mała krówka'

Ucieszyłam się bardzo, gdy odwiedzając bibliotekę trafiłam na polską wersję książek Jo Lodge.  Tym razem również zachwycaliśmy się przygodami małej krówki, a do książki wracaliśmy po kilka(naście!) razy dziennie. Przyjemny, prosty tekst i ruchome elementy, które sprawiały, że zwykłe rysunki zaczynały się poruszać i zmieniały się w trójwymiarowy świat.

No i tłumaczenie! Tego już nie można było zepsuć, krówka to krówka i tyle. Świetnie rusza pupą i odgania muchę, która uparcie lata jej koło ucha.

Podsumowanie

Książeczki Jo Lodge nadają się już dla kilku miesięcznych dzieci. Zapewniam Was, że będą siedzieć jak oczarowane, gdy pokażecie im ruchomy świat krokodyla, czy krówki. Dwuletnie dzieci same próbują wprawiać zwierzaki w ruch i naśladują odgłosy 'mniam, mniam!', czy 'plask!'. Sądzę, że i starszym dzieciakom przypadną do gustu, bo przecież nawet mi ciężko się oderwać od czytania!

 Ceny książeczek: ok.15zł za polskie wersje i ok.35zł za angielskie.

Więcej książek autorki Jo Lodge możecie podejrzeć tutaj, są również filmy z przeglądanymi pozycjami, dzięki czemu możemy podziwiać wszystkie ruchome elementy w pełnej krasie!