35 TŻ: Ósmy miesiąc życia

Ignaś ma osiem miesięcy!
Od czasu kiedy skończył 6 miesięcy wciąż nosi ten sam rozmiar ubranek, jednak widać olbrzymią różnicę w rozwoju malucha.

Manamana Photography


 Rozmiar ubranek: 74 / 80
Pieluchy: 4
Waga: 8,5kg
Długość ciała: 73cm
Sztuk zębów: 3
Mówi: ba ba ba (na wszystko i na wszystkich), hop (gdy chce na ręce), ma ma (tylko gdy płacze)

Ignaś siedzi samodzielnie, jednak jeszcze nie siada. Podejmuje jednak próby siadania, które często kończą się płaczem. Pełza jak szalony po całym mieszkaniu i przygotowuje się do raczkowania. Stoi dzielnie na nóżkach jeśli tylko może trzymać się rączkami np. za szczebelki łóżeczka.

Reaguje na swoje imię i gdy wołam 'Chodź Ignasiu!' potrafi przyjść do naszej sypialni ze swojego pokoju, a to przecież cała długość korytarza. Wydaje mi się, że rozumie kiedy mówimy mu, że czegoś nie wolno (uwielbia wkładać palce do kontaktów i ciągnąć za kable), jednak totalnie to ignoruje. Uczymy się machać 'Pa, pa!' i próbujemy parę słów w języku migowym (mama, tata, mleko, jeść, pieluszka, pa pa).

Ignasio lubi się bawić książeczkami, lubi jak mu się czyta i sam chce przekładać strony. Lubi przedmioty codziennego użytku – zepsutą klawiaturę, kapcie, drewnianą łyżkę, pustą butelkę. Dużo się śmieje, uwielbia łaskotki i zabawę w 'Świnka kartofelka szukała'. Sam zapala światło gdy mówimy mu 'pstryk' i teraz jest na etapie nauki otwierania i zamykania drzwi. Klamka bardzo go fascynuje, jednak jeszcze jej nie ogarnia 😉 Radzi sobie nieźle z otwieraniem szuflad, co sprawia, że muszę mieć oczy dookoła głowy i wymyślać jakieś nowe zabezpieczenia.

Ignasia karmię nadal piersią, ale rozszerzamy dietę z metodą BLW. Ignaś ma dni, gdy nie interesuje go stałe jedzenie i takie, gdzie na każdy posiłek potrafi zjeść potężne ilości. Nigdy nie odmawia gruszki i potrafi sam zjeść całą gruchę. Lubi też wafle ryżowe i chleb. Ładnie potrafi już sam żuć i nie krztusi się tak często jak kiedyś. Uczymy się pić wodę z kubeczka, nie ma z tym żadnych problemów, tylko wciąż muszę pomagać mu w trzymaniu. Próbowaliśmy dawać mu papki łyżeczką, ale wychodzi to tylko pod warunkiem, że Ignaś sam trzyma swoją łyżeczkę a my mu tylko nakładamy na nią jedzonko. Uwielbia zrzucać jedzenie i łapać mnie za włosy umazaną rączką, gdy próbuje podnieść to, co upuścił (wciąż daję mu się nabrać i po moich włosach można łatwo poznać co dziś jadł Ignaś ;).

Najtrudniejsze dla mnie jest teraz zmienianie pieluchy. Ignaś nie znosi leżeć na plecach i wciąż fika na brzuszek i ucieka mi po całym pokoju.

Podobno istnieje coś takiego jak 'kryzys 8 miesiąca', kiedy to maluch nie jest stabilny emocjonalnie – potrafi od śmiechu przejść w nagły płacz i odwrotnie. Podobno trwa tak aż do roczku. U nas powoli chyba zaczyna się ten domniemany kryzys. Igi obecnie najczęściej płacze gdy jest głodny lub zmęczony lub mu źle. No właśnie, ma dopiero 8 miesięcy a już dobrze wie, czego chce i walczy o to uparcie. Czasem żartujemy, że Igi nie wie czego chce, ale chce tego natychmiast! Ale na szczęście takie sytuacje są bardzo rzadkie.

Ignasio śpi sam w swoim pokoju, jednak do snu najczęściej trzeba go lulać na piłce. Smok wciąż w modzie… Za to w naszym życiu pojawiła się TULA, którą pokochaliśmy całą rodziną. W wózku bowiem Ignasio wciąż się nudzi i najchętniej spaceruje blisko serca mamy lub taty <3

Gruszkowy pożeracz