Czyszczenie zabawek niemowlaka

Mając niemowlaka w domu dbamy o wyparzanie smoczków i butelek. Pilnujemy, żeby mieć czysto w mieszkaniu i często dezynfekujemy ręce. Jednak w tym całym szaleństwie zapominamy o jednym wielkim zbiorowisku bakterii, jakim są… ZABAWKI.

Kąpiel zabawek w zlewie

Mój synek zaczyna powoli interesować się zabawkami. Wyciągnęłam więc pudło pełne skarbów, które dostałam po dzieciach moich znajomych. Wśród nich były pluszaki, grzechotki, pozytywki i gumowe książeczki. Ponieważ nie wiem co działo się z zabawkami zanim do mnie trafiły, postanowiłam zrobić wielkie czyszczenie.

PLUSZAKI – wrzuciłam do wielkiej poszewki od poduszki i wyprałam w pralce w 40 stopniach (program prania ręcznego). Do pralki dołożyłam kocyki, żeby zabawki nie uderzały w bęben pralki. Wyprałam zwykłe zabawki, jak i te grzechoczące i wibrujące. Wszystko wyschło i działa nadal 🙂

Suszenie pluszaków
Suszenie pluszaków

Na przyszłość mam zamiar jednak stosować zamrażanie. Wystarczy włożyć pluszaka do woreczka i przez noc przymrozić w zamrażarce. Czyszczenie bez chemii to to, co lubię najbardziej 🙂

GRYZAKI – przed użyciem, jak i raz na jakiś czas, należy wyparzać we wrzątku tak jak smoczki.

POZYTYWKI – ponieważ mają delikatne mechanizmy w środku postanowiłam wyczyścić je delikatnie wilgotną szmatką.

PLASTIKI – miska pełna wody z płynem do mycia naczyń, szczoteczka do szorowania, płukanie w dużej ilości zimnej wody i gotowe. Wszystko wygląda jak nowe!

Mycie zabawek niemowlaka

A jeśli już mowa o nowym, to pamiętajcie proszę, że nie tylko stare zabawki należy wyczyścić przed użyciem. Każdą nową zabawkę, którą kupiliśmy lub dostaliśmy dla naszego szkraba, należy dokładnie umyć.

Ale nie popadajmy w przesadę. Odrobina brudu nikomu nie zaszkodzi, a wręcz wzmocni odporność naszych dzieci 🙂