WARSZTATY – Akademia RodziceMalucha.pl

http://rodzicemalucha.pl/

Razem z moimi znajomymi, młodymi rodzicami małej Emilki, wybrałam się wczoraj na warsztaty organizowane dla rodziców dzieci w wieku 1-3 lata przez Akademię RodziceMalucha.pl, które odbyły się w centrum handlowym Manhattan – Gdańsk Wrzeszcz. KLIK O warsztatach dowiedziałam się podczas konferencji MamaPyta.pl

W ramach Akademii organizowane są bezpłatne, cykliczne konferencje w różnych miastach Polski, których celem jest wsparcie rodziców małych dzieci w procesie rozwoju i wychowania. Główną ideą projektu jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy rodzicami i ekspertami.

Rzeczywiście, mogę śmiało powiedzieć, że wyniosłam olbrzymią dawkę wiedzy po spotkaniu z ekspertami, szczególnie zależało mi na wykładach Pawła Zawitkowskiego oraz Agnieszki Stein. Chociaż poruszane tematy dotyczyły około dwuletnich maluszków oraz starszych dzieci, to i tak dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Paweł Zawitkowski znów rewelacyjnie opowiadał o tym, jak powinniśmy pomagać naszym dzieciom w rozwoju, podkreślając, żeby przede wszystkim NIE PRZESZKADZAĆ naszym dzieciom rozwijać ich umiejętności. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, nie ma sensu porównywać naszych dzieci do dzieciaków znajomych.

Agnieszka Stein poruszała bardzo ważny dla mnie temat Rodzicielstwa Bliskości. Niestety, występowała jako ostatnia, więc wszyscy już byliśmy zmęczeni, łącznie z prowadzącą wykład. Rodzicielstwo bliskości mówi o wychowaniu, które opiera się głównie na więzi rodzic-dziecko. Nie ma Rodzica Idealnego i każdemu z nas może zdarzyć się, że nie będziemy czegoś wiedzieć. Ważne jest, żeby słuchać malucha, obserwować go i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Podczas przerwy w wykładach udało mi się porozmawiać z panią prowadzącą warsztaty wiązania dzieci w chustach. Sama dopiero zaczynam zagłębiać ten temat, noszenie w chuście wydaje mi się być świetną alternatywą (szczególnie, gdy mieszkam na czwartym piętrze bez windy:).

Podsumowując, były to jedne z bogatszych merytorycznie warsztatów w jakich brałam udział. Nie było wciskania sponsorowanych produktów, lecz czułam, że mogę liczyć na profesjonalną wiedzę ekspertów. Każdy z uczestników otrzymał znaną mi już zieloną torbę z upominkami, tym razem niestety wypełnioną jedynie nawet nie kuponami zniżkowymi, lecz ulotkami. Wydaje mi się, że pod tym względem organizatorzy mogliby się poprawić. Jednak coś za coś… Dodatkowym minusem była późna godzina warsztatów, wielu rodziców wyszło już podczas przerwy.

Podczas warsztatów była zadziwiająco niska frekwencja, a szkoda. Może było spowodowane to pogodą lub godziną spotkania. Jednak uważam, że warto poświęcić wieczór na takie spotkanie i szkoda, że Akademia organizuje tak rzadko takie ciekawe spotkania!