Ćwiczenia dla mam – AWFiS w Gdańsku

Gdy tylko dowiedziałam się, że będę Mamą zaczęłam szukać informacji jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży. Zawsze byłam aktywna, szczególnie uwielbiam jeździć na rowerze. Przez myśl nie przeszło mi, żeby najbliższe dziewięć miesięcy spędzić leżąc i odpoczywając, magazynując siły przed porodem. Spotkałam się ze zdaniem, że poród porównywalny jest do przebiegnięcia maratonu, więc chyba warto dobrze przygotować się przed czekającym mnie wysiłkiem.

Pierwszy trymestr był dla mnie dość ciężki – mdłości towarzyszyły mi przez cały dzień i całą noc. Lekarz też na każdej wizycie wspominał, że powinnam dbać o siebie, dużo odpoczywać i zrezygnować z jakiegokolwiek sportu. Z obawy przed upadkiem zrezygnowałam z mojej ulubionej formy sportu – jazdy na rowerze. Postanowiłam wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające w domu, jednak powoli brakło mi motywacji. Zmęczona po pracy wolałam wieczorem położyć się do łóżka i czym prędzej zasnąć. I tak wciąż byłam zmęczona a w dodatku potwornie bolały mnie plecy.

Pod koniec sierpnia, gdy zaczynałam czwarty miesiąc ciąży, znalazłam informację o zajęciach dla przyszłych mam, organizowanych przez AWFiS w Gdańsku. Wyliczyłam sobie, że zajęcia rozpoczynają się w październiku, a to już będzie bezpieczny czas, by zacząć ćwiczyć – zajęcia są bowiem prowadzone dla kobiet od II trymestru ciąży. Skontaktowałam się z panią dr Anna Szumilewicz, która prowadzi ćwiczenia i zapisałam się na listę uczestniczek.
 

Na pierwszych zajęciach okazało się, że udział w zajęciach przewidziany jest dla 40 kobiet, natomiast lista rezerwowa liczy 100 osób! Zajęcia prowadzone są przez młode, charyzmatyczne studentki, które mają porządną wiedzę na temat ćwiczeń w ciąży. Każda z uczestniczek dostaje na zajęcia sport testery, które mierzą nam tętno podczas ćwiczeń. Dla mnie najbardziej optymalne ćwiczenia są przy tętnie 130 a 148 (dane wyliczone podczas testu wysiłkowego w którym brałam udział na początku zajęć).

Cóż, ciężko jest rano wstawać na zajęcia, jednak zawsze po ćwiczeniach mam rewelacyjny humor. Zapomniałam już o bólu kręgosłupa, minęło mi ustawiczne zmęczenie. A w dodatku poznałam grupkę świetnych dziewczyn w podobnym wieku z którymi mam masę wspólnych tematów. Zajęcia są całkowicie bezpłatne, nie ma żadnych ukrytych gwiazdek 😉

Zajęcia na AWFie to świetna inicjatywa i z pełną odpowiedzialnością będę je polecać każdej mojej koleżance. Dla zainteresowanych więcej informacji znajduje się na stronie AWFiS a na trójmiasto.pl zamieszczono artykuł o ćwiczeniach. Naprawdę warto!